Bilgi
Sitemiz Yenilenmiştir Üye olarak bize destek olabilirsiniz Allah razı olsun

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vergi kaçırmak günah mı, kul hakkı olur mu?

Vergi kaçırmak günah mı, kul hakkı olur mu?

Soru Detayı Vergi vermesi gereken bir kimse, vergi kaçırmakla günah işlemiş ve kul hakkına girmiş olur mu? Eğer vergi kaçırmak günah ve kul hakkı ise, hangi ayet ve hadise veya şeri kurala dayanarak vergi vermenin gerekli olduğu ve vermeyenin kul hakkına gireceği söylenebilir? Diyanet fetva Kurulu olarak bu konuyu delilleriyle açıklamanızı istirham ederiz efendim. Cevap […]

Soru Detayı

Vergi vermesi gereken bir kimse, vergi kaçırmakla günah işlemiş ve kul hakkına girmiş olur mu? Eğer vergi kaçırmak günah ve kul hakkı ise, hangi ayet ve hadise veya şeri kurala dayanarak vergi vermenin gerekli olduğu ve vermeyenin kul hakkına gireceği söylenebilir? Diyanet fetva Kurulu olarak bu konuyu delilleriyle açıklamanızı istirham ederiz efendim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletten vergi kaçırmak veya hiç vergi vermemek hem devlete verilen sözü tutmamak hem de kamunun hakkını gasb etmek anlamına geleceği için dinen caiz değildir. 

Kişi devletin vatandaşı olmayı kabul ettiği zaman o devletin kanunlarına ve vatandaşlık gereklerine uymayı da kabul etmiş olur.

Dolayısıyla verilen sözlere ve yapılan sözleşmelere riayet etmek gerekir.

Devlet vatandaşlarına sağladığı hizmetleri, topladığı vergiler yoluyla karşılamaktadır. Bütün vatandaşların verdiği vergilerle sağlanan hizmetlerden vergi vermeden yararlanmak ve imkanı olduğu halde devlete vergi vermekten kaçınmak hem hak ihlali hem de haksız kazanç elde edilmesi anlamınagelecek, devletle yapmış olduğu vatandaşlık anlaşmasına da aykırılık arz edecektir.

Kuran-ı Kerim’de yapılan anlaşma ve verilen sözlere riayet edilmesi, haksız kazançlardan sakınılması ve insanların haklarının çiğnenmesinin yasaklığı açıkça ifade edilmektedir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?