Bilgi
Sitemiz Yenilenmiştir Üye olarak bize destek olabilirsiniz Allah razı olsun

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Göz altına ışık dolgusu caiz midir?

Göz altına ışık dolgusu caiz midir?

Soru Detayı Göz çevremde çok fazla morluk mevcut hatta kapatıcı sürmediğimde madde kullanıyormuş gibi duruyor. Bunu gidermek için ışık dolgusu yaptırmak caiz midir? Cevap Değerli kardeşimiz, İslam’da, yaratılıştan getirilen özellikleri (fıtrat) değiştirmeye yönelik tasarruf ve müdahaleler yasaklanmıştır. (Nisa, 4/119; Rûm, 30/30) Hz. Peygamber (asm), güzelleşmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi işlemleri, yaratılışı değiştirmek kapsamında değerlendirmiş ve bunu […]

Soru Detayı

Göz çevremde çok fazla morluk mevcut hatta kapatıcı sürmediğimde madde kullanıyormuş gibi duruyor. Bunu gidermek için ışık dolgusu yaptırmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da, yaratılıştan getirilen özellikleri (fıtrat) değiştirmeye yönelik tasarruf ve müdahaleler yasaklanmıştır. (Nisa, 4/119; Rûm, 30/30)

Hz. Peygamber (asm), güzelleşmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi işlemleri, yaratılışı değiştirmek kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların Allah’ın rahmetinden uzak olacağını ifade etmiştir. (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libâs, 33)

Bununla birlikte, vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek bir anormallik veya fazlalık bulunması durumunda bunun ameliyatla veya başka bir tedavi yöntemiyle düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemi olarak değerlendirilir. (Ebû Dâvûd, Hâtem, 7; Tirmizî, Libâs, 31)

Soruda geçen durum genel amacı itibarı ile estetik müdahale niteliğindedir. Bu sebeple, beden ya da ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça uygulanması caiz değildir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?