Bilgi
Sitemiz Yenilenmiştir Üye olarak bize destek olabilirsiniz Allah razı olsun

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ezan okunmadan (yani vakit girmeden az önce) kılınan namaz kabul olur mu?

Ezan okunmadan (yani vakit girmeden az önce) kılınan namaz kabul olur mu?

Soru Detayı Bazen ezan okunmştur diye, ben namaz kılıyorum, ama hemen sonra veya beş dakika sonra ezan okunur. Yalnız ben tekrar kalkıp namaz kılmıyorum, çünkü kıldım Allah kabul eder diyorum. Yanlış mı yapıyorum acaba? Cevap Değerli kardeşimiz, Farz namazlarla bunların sünnetleri için, vitir namazı, teravih namazı, cuma ve bayram namazları için vakit bir şarttır. Şöyle ki: Farz […]

Soru Detayı

Bazen ezan okunmştur diye, ben namaz kılıyorum, ama hemen sonra veya beş dakika sonra ezan okunur. Yalnız ben tekrar kalkıp namaz kılmıyorum, çünkü kıldım Allah kabul eder diyorum. Yanlış mı yapıyorum acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazlarla bunların sünnetleri için, vitir namazı, teravih namazı, cuma ve bayram namazları için vakit bir şarttır. Şöyle ki: Farz namazlar, sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarından ibarettir. Cuma namazı da öğle vakti içinde yerine getirilir. Bu namazların vakitlerini bilmek farz olan bir görevdir. Vakti henüz girmeden kılınan bir namaz geçerli değildir, vakti içinde yeniden kılınmalıdır.

Ancak vakit girdiği halde, henüz ezan okunmadan kılınan namazlar geçerlidir. Bu nedenle eğer vakti girmeden namaz kılınmışsa, yeniden kılınması gerekir. Vakit girdiği halde ezan okunmamış ise kılınan namazlar geçerldiir; yeniden kılınmaz. Bu ölçüye göre hareket etmeniz gerekir.

Buna göre vakit girdiği halde henüz ezan okunmadan namaz kılmanın bir sakıncası yoktur. Ama vakit girmemişse henüz namaz farz olmadığından kılnan namaz da vakit namazı yerine geçmez; yeniden kılınması gerekir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?